Nerwowy się jakiś zrobiłem. Sam nie wiem czemu… Kiedy podchodzą do mnie psy, szarżuję na nie i straszę je. Niby nie mam problemu z psami, ale ostatnio nie chę, żeby do mnie podchodziły. No i nie bardzo w ogóle lubię chodzić w nowe miejsca. Albo jak stanę na patyk, to on czasem tak nieprzyjemnie trzaska. Boję się takiego trzaskania. Ale nie tylko patyków, ale na przykład stresuję się kiedy ludzie mają jakieś rzeczy w ręku, parasol czy laskę. I te wszystkie groźne dźwięki - to mnie bardzo stresuje. Czasem wolę już nie pójść na spacer niż to przeżywać. Opiekunowie starali się mnie ośmielić, jakoś rozweselić, robić jakieś ćwiczenia, ale nic to nie dawało. Chcieli, żebym był milszy dla psów a ja jakoś cały czas byłem nie w sosie. Robili mi badania, ale wychodziło, że jestem zdrowy - sam nie wiedziałem, co się ze mną działo. Bo wiecie, jakiś czas temu upadłem z wysokości i uszkodziłem łapę. Ale łapa się wygoiła, więc chyba wszystko ok? Mogę chodzić bez problemu. Ale okazało się, że jednak nie jest ok i że trzeba zrobić więcej badań. Zwłaszcza, że pewnego rana w ogóle nie mogłem przez chwilę wstać. No więc jedziemy z badaniami. Jak dwa razy pomyślę, to faktycznie chyba coś mi dolega i dlatego się tak niepewnie czuję. Może jak mnie wyleczą, to znowu się poczuję lepiej i życie będzie fajniejsze?
Kiedy pies zaczyna obawiać się jakichś dźwięków, warto zainteresować się jego stanem zdrowia. Z reguły psy, którym coś dolega stają się bardziej wrażliwe na dźwięki i łatwiej rozwijają fobie dźwiękowe.
Niestety poszukiwanie dolegliwości bólowych u psów nie jest łatwe - pies nie powie, czy coś go boli, często wręcz będzie to ukrywał, a nie ma testów na ból. Nie ma też znaczenia, że pies szybko biega, skacze. Adrenalina skutecznie przykrywa ból, który pies może odczuwać na co dzień w czasie wypoczynku.
Warto w takich przypadkach nie ograniczać się do podstawowych badań, które eliminują tylko część dolegliwości. Pomogą w tym specjaliści - ortopeda, fizjoterapeuta, osteopata psów. Czasem warto poszukać rzeczy nieoczywistych, najczęściej źródłem problemów są stawy, ale czasem bywa, że to brzuch czy ząb.
Jeśli więc Wasz pies zaczął być bardzo wrażliwy na dźwięki, albo jego niepokój związany z dźwiękami rośnie z czasem, warto starannie badać psa i wyeliminować problemy zdrowotne.
Comments